Na de Raad van State waarschuwt nu ook het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Gezondheidszorg (Nivel) voor een negatief effect van een hoger eigen risico in de zorgverzekering. Uit onderzoek Van het Nivel – gepubliceerd op 11 mei – blijkt dat, als het eigen risico naar circa € 460 wordt verhoogd,16% van de verzekerden verwacht dat dit een belemmering vormt om noodzakelijke zorg te gebruiken.
Die mensen gaan dan volgens het Nivel mogelijk zorg mijden en dat is op den duur kostenverhogend voor de maatschappij. Bij het huidige eigen risico van € 385 geldt dit effect voor minder dan de helft van de verzekerden: 7%. Onder de mensen die vanwege de kosten van het eigen risico afzien van zorg zitten volgens de onderzoekers veel mensen met een matige tot slechte gezondheid. Tot die categorie behoren ook mensen met MS, NMOSD of MOGAD.
Het Nivel heeft een vragenlijstonderzoek uitgezet binnen het eigen Consumentenpanel Gezondheidszorg in februari 2026. Dit panel bestaat uit ongeveer 10.000 personen van 18 jaar en ouder. Het onderzoek is gehouden onder een representatieve steekproef van 1155 leden van het panel. Van hen vulden 521 deelnemers de vragenlijst in.
Zij gaven ook antwoord op de vraag wat zij zouden doen als er per behandeling een maximum aan eigen risico komt van € 150. Daarop zegt 1 op de 10 verzekerden dit een belemmering te vinden om zorg te gebruiken. De Raad van State was laatst zeer kritisch op dit plan van het kabinet. Volgens de Raad helpt dit juist chronisch zieken niet omdat zij het bedrag van het verplicht eigen risico elk jaar toch zullen volmaken.
Campagne
Met deze waarschuwingen zitten Nivel en Raad van State op dezelfde lijn als Ieder(in) en Patiëntenfederatie Nederland. Van beide organisaties is MS Vereniging Nederland lid. Zij hebben tegen de stapeling van zorgkosten, waaronder de verhoging van het eigen risico, sinds 12 mei de campagne #IkKanNietMeer opgezet.
Onderdeel van de campagne is de vraag aan mensen met een chronische ziekte als MS te laten weten “welke onmogelijke keuzes zij moeten maken door de stapeling van zorgkosten.” Ze kunnen dat doorgeven via een formulier op de website of via ikkannietmeer@patientenfederatie.nl . De Patientenfederatie en Ieder(in) gaan een selectie van de reacties in juni bundelen en aanbieden aan de Tweede Kamer.
Redactie MSnieuws
Bronnen:
https://www.patientenfederatie.nl/campagnes/campagne-patientenfederatie-en-iederin-ikkannietmeer

