Vier op tien mensen met MS langdurig zonder werk

16 oktober 2025

Ongeveer vier op de tien mensen met MS (39%) hebben langdurig geen betaald werk. Hetzelfde geldt voor mensen met andere neurologische aandoeningen zoals de ziekte van Parkinson. Zo blijkt uit een op 9 oktober gepubliceerd onderzoeksrapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Voor het onderzoek zijn mensen die begin 2019 een chronische aandoening hadden vier jaar lang gevolgd, dus tot eind 2022. In die periode is nagegaan of zij gedurende die tijd betaald werk hadden of niet. Hadden ze dat vier jaar lang niet, dan zijn ze aangemerkt als ‘langdurig zonder werk’. Alle gegevens zijn onder de loep genomen door de statistici Harry Bierings en Clemens Siermann van het CBS en Joost Vanhommerig, onderzoeker huisartsenzorg van het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Gezondheidszorg (Nivel).

Eerste conclusie in hun rapport is dat er naar verhouding veel meer mensen met een chronische aandoening langdurig zonder werk zitten dan andere mensen. En onder de mensen met een neurologische aandoening zoals MS nog het meest. Meer ouderen dan jongeren trouwens. Dit komt volgens de onderzoekers doordat juist zij vaak beperkingen ervaren in hun activiteiten. “Bovendien worden neurologische chronische aandoeningen zoals MS bij uitstek gekenmerkt door een progressief verloop”, schrijven de onderzoekers.

Het CBS en het Nivel zeggen aan dit onderzoek te zijn begonnen omdat tot nog toe de samenhang tussen chronische ziekte en langdurige werkloosheid niet precies duidelijk was. Dit omdat de meeste gegevens op dit gebied betrekking hebben op één meetmoment, meestal in een bepaald jaar. “Daardoor blijven de langdurige en meer ingrijpende effecten van het hebben van een chronische aandoening voor de arbeidsmarkt onderbelicht. Deze studie voorziet in deze leemte”, aldus de rapporteurs.

Vervolgonderzoek

Ze geven niet aan of er ook maatregelen mogelijk zijn om dit te verbeteren. Ze pleiten wel voor nader onderzoek, in het bijzonder naar mensen die na twee jaar uitval door ziekte met arbeidsongeschiktsontslag gaan. Ook willen ze graag weten of er een verband is tussen het uitvallen in bepaalde beroepen en de soort van ziekte of handicap. Daarnaast is er volgens hen nog te weinig bekend over de relatie tussen de inkomenssituatie en het banenverlies

Joost Vanhommerig van het Nivel is niet voor het eerst betrokken bij onderzoek naar mensen met MS. Eerder werkte hij mee aan een onderzoek dat liet zien dat er ongeveer 10.000 meer mensen met MS in Nederland zijn dan door beleidsmakers werd aangenomen. Er bleek namelijk een groot verschil tussen het aantal MS-patiënten dat geregistreerd is bij een huisarts en de registratie van de ziekenhuizen. Een gevolg van het feit dat lang niet alle mensen met MS geregeld een specialist van een ziekenhuis bezoeken. Door die correctie kan het aantal mensen met MS nu worden gesteld op minstens 36.000. Dat onderzoek, gepubliceerd voorjaar 2024, is indertijd gesubsidieerd door MS Vereniging Nederland.

Redactie MSnieuws

Bronnen:

https://www.cbs.nl/nl-nl/nieuws/2025/41/1-op-5-mensen-met-chronische-aandoening-langdurig-zonder-werk

https://www.cbs.nl/nl-nl/longread/statistische-trends/2025/chronische-aandoening-en-langdurig-buiten-het-arbeidsproces/samenvatting

https://zorgkrant.nl/chronisch-zieken/20283-van-mensen-met-een-chronische-aandoening-zitten-1-op-de-5-langdurig-zonder-werk