Universiteit Groningen zoekt mensen voor revalidatieonderzoek

29 februari 2024

De Rijksuniversiteit Groningen zoekt mensen met MS die willen meedoen aan een revalidatieonderzoek. Doel van dit onderzoek is inzicht te krijgen in de wensen, behoeften en eisen van mensen met MS als het gaat om revalidatiezorg. Daarmee willen de onderzoekers bestaande revalidatietrajecten verbeteren en zo nodig nieuwe ontwerpen. Het perspectief van mensen met MS moet daarbij centraal komen te staan, zo zegt onderzoeker Jesse Grooten.

Tot het onderzoek is besloten in samenspraak met MS Vereniging Nederland. Wie er aan wil deelnemen kan de daarbij horende vragenlijst invullen via de  link: https://rug.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_2gYF1uc9OdlQGDI .Het invullen van die vragenlijst duurt volgens Jesse Grooten ongeveer 20 tot 30 minuten. “We gaan daarna bepaalde onderwerpen van de vragenlijst verder onderzoeken via interviews.“ Aan het einde van de vragenlijst kan de deelnemer daarvoor toestemming geven.

Het onderzoek heeft de codenaam GEMS gekregen, wat staat voor GEnerieke revalidatiezorg voor mensen met MS.

Revalidatie visuele klachten
De gegevens van dit onderzoek gaan allereerst een basis vormen voor een vervolgonderzoek naar de behandeling van visuele klachten. Dat zijn klachten over het zicht. Dit onderzoek zal later in 2024 van start gaan, onder leiding van dr. Fleur van der Feen. Zij is in september 2023 tot doctor gepromoveerd op basis van een onderzoek naar visuele klachten in MS. Daarover is op deze site meer te vinden via

Fleur van der Feen was in november 2019 gastspreker op de algemene ledenvergadering van MS Vereniging Nederland. Uit haar onderzoek bleek dat mensen met MS meer en vaker visuele klachten hebben dan voorheen werd gedacht. Het gaat dan bijvoorbeeld om moeite met focussen, verblind worden door fel licht, minder contrast zien en meer licht nodig hebben. Zulke klachten vormen een belemmering bij dagelijkse activiteiten zoals lezen, autorijden en fietsen.

Een duidelijke oorzaak is niet gevonden en goed passende zorg voor deze klachten is nog niet altijd mogelijk. Het ontwikkelen van zulke zorg voor visuele klachten en dit niet bijzonder vanuit het perspectief van mensen MS is daarom de volgende stap in het onderzoek van Fleur van der Feen.

Wie vragen heeft over dit onderzoek of eraan wil deelnemen kan per e-mail contact opnemen met Jesse Grooten (j.h.a.grooten@rug.nl ) of Fleur van der Feen ( f.e.van.der.feen@rug.nl ),

qr-code-onderzoek-universiteit-groningen
De vragenlijst is ook via deze QR-code in te vullen

 

Redactie MSnieuws

 

Bronnen onder meer:

https://www.mscnn.nl/actueel/promotie-fleur-van-der-feen/

www.fleurvanderfeen.nl