Bewegen, zitten en slapen spelen een rol bij MS, maar hoe werkt dat precies? Meedoen aan het RISE MS onderzoek helpt om die vraag te beantwoorden en je krijgt inzicht in jouw dagelijks ritme.
Hoe beweeg jij op een dag?
Uit onderzoek weten we dat voldoende bewegen, minder zitten en goed slapen belangrijk is voor mensen met MS. Het helpt om vermoeidheid, spierzwakte en beperking in het dagelijks leven te verminderen en misschien zelfs de voortgang van de ziekte af te remmen. Belangrijk is dat bewegen niet altijd sporten betekent; ook staan, lopen in en om huis, wandelen of fietsen kunnen helpen. Daarom willen wij graag weten hoe het bewegen, zitten en slapen er precies uit ziet in het dagelijks leven van mensen met MS en wie er baat heeft bij extra ondersteuning?
Wat willen we onderzoeken?
Mensen met MS bewegen gemiddeld minder, zitten meer en slapen slechter dan leeftijdsgenoten zonder MS. Maar dat zijn gemiddelden en er is los gekeken naar bewegen, zitten en slapen.
In dit project willen we beter begrijpen:
- Hoe bewegen, zitten en slapen mensen met MS?
- Of de verschillende patronen van bewegen, zitten en slapen samenhangen met de beperkingen in het dagelijks leven en het risico op hart- en vaatziekten?
- Waarom sommige mensen meer zitten of minder bewegen en slapen dan anderen. Dit kan door MS komen, maar mogelijk spelen ook andere dingen een rol.
- Wie we met een persoonlijke aanpak kunnen helpen.
Zo kunnen we straks mensen die dat nodig hebben nóg beter ondersteunen bij het verbeteren van hun dagelijks bewegen, zitten en slapen.
Doe je mee?
Wil jij inzicht krijgen in jouw eigen beweeg-, zit- en slaapgedrag? Wil je bijdragen aan wetenschappelijk onderzoek voor mensen met MS? Dan zoeken we jou!
Wat houdt meedoen in?
- Een onderzoeker komt bij jou thuis om een activiteitenmonitor (zie afbeelding) op je been te bevestigen. Deze draag je een week. Met deze monitor kun je alles doen, zoals douchen, slapen en sporten.
- Tijdens het bezoek, dit duurt ongeveer 75 minuten, stellen we je een paar vragen (zoals je leeftijd) en doen we eenvoudige testjes (zoals jouw bloeddruk en loopsnelheid meten).
- Na een week stuur je de monitor terug met een antwoordenvelop en vul je een online vragenlijst in (dit duurt ongeveer 30 minuten).
Wie doen dit onderzoek?
Het onderzoek wordt uitgevoerd door Fontys Hogeschool, in samenwerking met o.a. het Amsterdam UMC, de MS Vereniging Nederland en MS Zorg Nederland.
Wil je meer weten of meedoen?
Ga naar de website van RISE-MS of neem contact op met Fontys docent-onderzoekers Wendy Hendrickx en Lucy IJntema: risems-paramedisch@fontys.nl of tel: 06-51311956
Of scan de QR code:

Lees verder onder de afbeelding.

Bekijk hieronder de korte video (30 seconde) over het onderzoek.
Bekijk de lange video (92 seconde)

