Het op zondag 13 juli feestelijk geopende nieuwe NS-station Groningen bleek die dag voor gehandicapten ontoegankelijk. Liften deden het niet en er waren wel roltrappen maar die gingen volgens reizigers alleen omhoog.
Spoorwegbeheerder ProRail laat weten dat de problemen van tijdelijke aard zijn gebleken. Zo is bij de toegangslift naar het stationsgebouw waterschade opgetreden. Volgens ProRail-woordvoerder Eva Herzberg is er meer tijd nodig geweest dan verwacht om dit te herstellen. Intussen doet de lift het. Op de openingsdag is er ook een storing geweest met een lift naar een perron. Ook die storing is opgelost. En over de roltrappen zegt ProRail dat die naar keuze kunnen worden ingeschakeld naar boven of beneden. Er gaat dus als het goed is altijd een roltrap omhoog en een omlaag.
ProRail blijft volgens Eva Herzberg in de gaten houden hoe het nieuwe station functioneert en of er nog aanpassingen nodig zijn. “Uiteraard moet de trein voor iedereen toegankelijk zijn en we realiseren ons dat het grote impact heeft op mensen die ervan afhankelijk zijn, als een lift buiten gebruik is.”
Limburg
Intussen is bekend geworden dat de toegankelijkheid van het treinvervoer in Limburg binnenkort sterk kan worden verbeterd. Het Limburgse provinciebestuur heeft namelijk besloten vervoerder Arriva een subsidie toe te kennen van ruim € 650.000 voor het inrichten en aanbieden van reisassistentie op alle 40 treinstations die Arriva aandoet. Daarmee moet het voor mensen met een handicap mogelijk worden op die stations hulp te krijgen bij het in- en uitstappen. Arriva verzorgt in Limburg diverse regionale treinverbindingen. Het intercityvervoer naar de rest van het land is een zaak van de NS, inclusief de toegankelijkheid op de stations waar de NS stopt.
De subsidie aan Arriva past binnen het provinciale ‘Uitvoeringsprogramma Toegankelijkheid OV Limburg 2024-2027′. Limburg betaalt het budget hiervoor overigens niet geheel uit eigen zak, maar wendt daarvoor de voor dit programma verkregen rijkssubsidie aan van bijna € 3 miljoen.
Redactie MSnieuws
Bronnen Ieder(in) en
https://www.limburg.nl/actueel/nieuws/nieuwsberichten/2025/juni/provincie-investeert-toegankelijk
https://over.arriva.nl/ons-nieuws/arriva-breidt-reisassistentie-uit-naar-alle-40-stations-in-limburg

