Goed nieuws voor mensen met blaas- en darmproblemen, onder wie vaak mensen met MS: er is een nieuwe app waarmee je altijd buitenshuis een toilet kunt vinden. Dat is de app WC Wijzer, die op Wereldtoiletdag 2025 (19 november) is gelanceerd. De app is uitgebracht door het Maag Lever Darm (MDL) Fonds – voorheen de Maag Lever Darm Stichting. Die werkt binnen de Toiletalliantie samen met andere organisaties, zoals MS Vereniging Nederland, om meer openbare toiletten te realiseren.
De WC Wijzer bevat meer dan 8000 openbare en opengestelde wc’s in alle Nederlandse gemeenten. De app biedt routebeschrijvingen naar de dichtstbijzijnde wc’s, slimme zoekfilters en gecontroleerde informatie over openingstijden en toegankelijkheid. Het MDL Fonds heeft de app gemaakt, omdat uit eerder onderzoek is gebleken dat één op de vier Nederlanders vaak niet de deur uit durft, omdat ze geen toilet kunnen vinden als ze onderweg zijn. En omdat de bestaande internet-hulpmiddelen op dit gebied niet altijd betrouwbaar zijn en bovendien de maatschappij geld kosten. “Met de WC Wijzer kunnen we zelf de data controleren en bijhouden, zodat het overzicht actueel blijft,” aldus het MDL Fonds.
Pijnlijk
MDL Fonds-directeur Mariël Croon zegt op de website van de Stomavereniging: “Het ontbreken van deze basisvoorziening is pijnlijk zichtbaar als je het vergelijkt met bijvoorbeeld Frankrijk of Duitsland waar het aanbod per hoofd van de bevolking vier tot vijf keer zo hoog ligt. Daarom is de WC Wijzer op dit moment de noodzakelijke wegwijzer om het isolement van veel mensen te doorbreken.”
Ze voegt eraan toe dat de WC Wijzer meer is dan een wegwijzer. “Het is een gezamenlijke missie om Nederland eindelijk wc-vriendelijk te maken. Samen met gemeenten, maar ook bedrijven én gebruikers willen we een kwaliteitsniveau bereiken dat vergelijkbaar is met het buitenland.”
De website van de Stomavereniging schrijft dat de gevolgen van het wc-tekort ernstig zijn en bepaalde groepen extra hard raken. “Ruim één op de vijf Nederlanders (21%) heeft een klacht of aandoening waardoor de nabijheid van een wc cruciaal is, zoals een darmaandoening of een blaasprobleem.” Blaas- en darmproblemen komen ook vaak voor bij mensen met MS.
Peiling
Uit een peiling van het MDL Fonds blijkt dat 85% van de Nederlanders vindt dat er meer wc’s buitenshuis moeten zijn. En dat er een minimum aantal wc’s per dorp of stad moet komen. Twee derde van de Nederlanders (65%) maakt regelmatig mee dat er in geval van dringende behoefte buitenshuis geen wc beschikbaar is.
App HogeNood
Er is al jaren een andere app, HogeNood, van een gelijknamig particulier bedrijf waaraan diverse gemeenten meebetalen. HogeNood is een app voor de mobiele telefoon waarmee je het dichtstbijzijnde (semi-)openbare toilet kunt vinden. Het toilet kan gekozen worden aan de hand van voorgaande beoordelingen, afstand en faciliteiten. Zoals rolstoeltoegankelijkheid, aanwezigheid van een prullenbak en toegankelijkheid met een ‘eurosleutel’.
HogeNood is in het verleden geprezen maar ook bekritiseerd. Onder andere door het TV-programma Kassa in november 2019. Dat vond dat, als je wilt weten hoe goed een toilet is, je met deze app niet veel wijzer zult worden. “Veel toiletten hebben namelijk geen beoordeling. Ook ben je er niet zeker van dat álle toiletten in de lijst staan of dat de openingstijden nog kloppen. De app is dus handig als back-up, maar je zal er goed aan doen om ook gewoon om je heen te kijken als je nodig moet.”
Naast de nationale zijn er ook internationale apps beschikbaar, zoals Flush Toilet Finder en WC Locator Pro. Bovendien zijn ook toiletten te zoeken via Google Maps.
De MSnieuws-redactie heeft het MDL Fonds gevraagd waarom het eigenlijk een nieuwe app uitbrengt. Volgens het MDL Fonds is de WC Wijzer goedkoper en makkelijker om aan te vullen. “We ondersteunen gemeenten actief bij het toevoegen van nieuwe wc’s, waardoor op termijn meer toiletten zichtbaar zijn voor iedereen. Zo kunnen we bijdragen aan een toiletvriendelijker Nederland.”
De Nationale Vereniging de Zonnebloem heeft samen met het bedrijf Toi Toi & Dixi Group de ZonnebloemPot ontwikkeld. Dat is een mobiel rolstoelvriendelijk toilet dat te huur is voor elk evenement. Op de website meldt de organisatie: “Door de ZonnebloemPot te introduceren maken we organisatoren van grote evenementen, maar ook kleinere dorpsfeesten bewust om óók aan een rolstoelvriendelijk toilet te denken.” De Zonnebloem is een landelijke vrijwilligersorganisatie die zich inzet voor mensen met lichamelijke beperkingen door ziekte of handicap en telt ongeveer 30.000 vrijwilligers.

- Reclame voor de ZonnebloemPot op een metrostation in Maassluis
Jaarlijkse ranglijst
Tegelijk met de aankondiging van de nieuwe app heeft het MDL Fonds de jaarlijkse ranglijst gepubliceerd van hoe het in de 340 Nederlandse gemeenten gesteld is met de WC-beschikbaarheid. De ranglijst richt zich in het bijzonder op de 20 grootste steden van Nederland, de zogeheten G20. Daaruit blijkt dat de meeste van deze gemeenten een onvoldoende scoren op het aanbod van openbare en opengestelde wc’s. Alleen Amersfoort haalt een voldoende. Drukbezochte steden, zoals Amsterdam, Utrecht en Rotterdam, scoren duidelijk lager, waardoor inwoners en bezoekers vaak het risico lopen geen wc te vinden. Enschede is de hekkensluiter van de G20.
Bij de kleinere gemeenten scoren opvallend genoeg de Waddeneilanden Terschelling en Schiermonnikoog tamelijk goed, derde en vierde op de ranglijst. Negatief is de score van de gemeente Zoetermeer (130.000 inwoners) met het rapportcijfer 3,3. Dit terwijl het gemeentebestuur daar nog onlangs met trots het Manifest Fysieke Toegankelijkheid heeft vastgesteld.
Redactie MSnieuws
Bronnen:
https://www.mdlfonds.nl/nieuws/nieuwe-wc-wijzer-app-helpt-iedereen-een-toilet-te-vinden

