Een betere leefstijl, zeker als het om voeding gaat, zou mensen met MS wel eens veel kunnen helpen. Zo is te concluderen uit de eerste resultaten van een onderzoek door wetenschappers van het universitaire Medisch Centrum in Amsterdam (Amsterdam UMC). Zij hebben daarbij gebruik gemaakt van een digitaal leefstijlprogramma van de stichting Voeding Leeft.
De eerste resultaten zijn op 24 juni gepubliceerd op een internationale wetenschappelijke site. Daaruit blijkt dat van de 579 mensen die twee jaar lang het programma hebben gevolgd, de meesten vinden dat de weerslag van hun ziekte, de impact, minder was dan voorheen. Zij signaleerden minder angst en stemmingsklachten, minder vermoeidheid en minder cognitieve klachten. Verder een betere algemene gezondheid, een hogere kwaliteit van leven, minder stress en beter slapen.
Van de deelnemers had bijna driekwart de RRMS-vorm. Alle deelnemers hebben tussen juni 2021 en juni 2023 eerst deelgenomen aan digitale sessies, gevolgd door 21 maanden ‘nazorg’ in de vorm van het leefstijlprogramma ‘Leef! met MS’. Dat programma omvat onder meer tips over voeding, beweging en ontspanning. Al tijdens de aanloopperiode was er een lichte verbetering. Maar de grootste verbetering was te zien direct na het programma en nog licht drie maanden later.
Brigit de Jong
Hoofdonderzoeker en neuroloog dr. Brigit de Jong – verbonden aan het MS Centrum Amsterdam – vindt de resultaten positief. Maar ze voegt eraan toe dat vervolgonderzoek moet uitwijzen of het verbeterde gezondheidsgevoel kan worden toegeschreven aan het speciaal ontwikkelde programma of aan een algemeen bewuste en gezondere leefstijl.
In een nieuwe studie, die inmiddels loopt, wil ze onderzoeken of misschien vooral een mediterraan voedingspatroon effect heeft op de biologische processen die zorgen voor het ziekteverloop van MS. Het mediterrane dieet bevat veel verse ingrediënten, zoals groente, fruit, zeevruchten, noten en gezonde vetten.
Brigit de Jong werkt samen met neuropsycholoog dr. Ilse Nauta van Amsterdam UMC al sinds 2021 aan de studie Leefstijlinterventie voor mensen met MS (LIMS). Van deze studie is het onderzoek waarover nu wordt gerapporteerd een onderdeel. LIMS is financieel mogelijk gemaakt door het Nationaal MS Fonds.
Redactie MSnieuws
Bronnen:
persbericht van de stichting Voeding Leeft de datum 26 juni 2025 en
https://link.springer.com/article/10.1007/s00415-025-13196-9
https://www.ms.nl/nieuws/online-programma-leef-met-ms-start-in-maart

