Uit nieuw onderzoek naar de bijwerkingen van het medicijn glatirameeracetaat is gebleken dat ook lang na het begin van een behandeling met glatirameeracetaat zogeheten anafylactische reacties kunnen optreden, soms zelfs na zes jaar. Het gaat om zeer ernstige allergische reacties. Zo ernstig dat snel handelen is geboden, omdat je eraan kunt overlijden. Alle zorgverleners krijgen het advies hierop alert te zijn en hun patiënten erover vertellen.
Mensen met RRMS die het medicijn glatirameeracetaat gebruiken weten van de mogelijke bijwerkingen van dit middel. Variërend van benauwdheid, hartkloppingen, roodheid en jeuk tot psychische klachten. De resultaten van nieuw internationaal onderzoek naar de ernst van die mogelijke bijwerkingen heeft half augustus 2024 geleid tot een alarmerende informatiebrief van het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG). De brief, opgesteld in samenspraak met het Europees Medicijnagentschap (EMA) en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ), is verspreid onder alle medische zorgers die ermee te maken kunnen krijgen.
Glatirameer remt de activiteit van MS. Aanwijzingen voor een anafylactische reactie zijn volgens het CBG wijdverbreide huiduitslag (rode vlekken of netelroos), zwelling van oogleden, gezicht, lippen, mond, keel of tong, plotselinge kortademigheid, moeilijkheden met ademen of een piepende ademhaling, stuiptrekkingen, moeilijkheden met slikken of praten, flauwvallen, duizelig of flauw voelen of in elkaar zakken. In zo’n geval moet je meteen contact opnemen met de arts of de spoedeisende hulp, aldus het CBG. Het kan gaan om 0,1-1% van alle gebruikers van glatirameeracetaat.
Sommige van de genoemde bijwerkingen kunnen zich snel voordoen na de inspuiting. Maar als de symptomen langer dan 30 minuten aanhouden, is dus het advies om onmiddellijk spoedeisende medische zorg in te schakelen.
Lareb
Deze informatie is intussen verspreid door het centrum Lareb (= Landelijke registratie evaluatie bijwerkingen) en is ook te lezen in het Farmaceutisch Kompas van het Zorginstituut Nederland. Lareb vraagt nieuwe gevallen van bijwerking te melden via hun website. Er zijn diverse farmaceuten die het middel leveren.
Redactie MSnieuws, 2.9.2024.
Bronnen:
https://www.cbg-meb.nl/actueel/nieuws/2024/08/15/glatirameeracetaat-ook-risico-op-anafylactische-reacties-lang-na-start-behandeling
https://www.cbg-meb.nl/documenten/brieven/2024/08/14/dhpc-glatirameeracetaat (met een link naar de pdf van de brief waar het om gaat)
https://lareb.nl/news/risico-anafylactische-reacties-ook-lang-na-start-glatirameer
https://www.farmacotherapeutischkompas.nl/nieuws/glatirameeracetaat-ook-risico-op-anafylactische-reacties-lang-na-start-behandeling
https://www.gezondheidenwetenschap.be/richtlijnen/anafylaxie
https://www.ms.nl/behandeling/ms-remmen/glatirameer-copaxone-glatirameeracetaat-mylan-bij-ms
3 september 2024

