‘Loonloze periode’ mag niet meetellen

26 augustus 2024

‘Loonloze periode’ mag niet meetellen bij WIA-uitkering

Bij de uitkering op basis van de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen (WIA) mag niet meetellen of de ontvanger ‘loonloze periodes’ (periodes zonder loon) heeft gehad. Daar komt de uitspraak op neer die de Centrale Raad van Beroep (CRvB) 30 juli 2024 heeft gedaan in drie verschillende zaken. Een oordeel dat ook voor werkloos geraakte mensen met MS van belang kan zijn.

De Centrale Raad van Beroep is het hoogste rechterlijke college in Nederland als het gaat om geschillen met de overheid, met name op het gebied van sociale zekerheid. Met deze uitspraak corrigeert de raad eerdere uitspraken van rechtbanken.

Periodes zonder loon meerekenen heeft een negatieve invloed op de hoogte van de WIA-uitkering. Dit komt doordat het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (Uwv) zich baseert op het gemiddelde dagloon in het voorafgaande jaar en daartoe alle verdiende loon deelt door het totaal aantal werkdagen van een jaar. Zitten daar periodes zonder loon in, doordat je enige tijd niet hebt gewerkt, dan drukt dat het dagloongemiddelde. En dat is voor de uitkeringsgerechtigde dus nadelig. Ten onrechte volgens de CRvB.

Een WIA-uitkering krijg je als je door ziekte blijvend niet of minder kunt werken. Je vraagt de uitkering bij het Uwv aan als je bijna 2 jaar ziek bent en daardoor 65% of minder kunt verdienen van je oude loon. .

‘Discriminerend’
Volgens de CRvB is het meerekenen van ‘loonloze periodes’ weliswaar in de wet zo geregeld, maar deugt dit niet. De raad wijst erop dat het Uwv bij uitkeringen op basis van de Werkloosheidswet (WW) periodes zonder loon niet meetelt. Dat het bij de WIA wel gebeurt noemt de Centrale Raad ‘discriminerend’ en daarmee in strijd met het Europees Verdrag ter Bescherming van de Rechten van de Mens.
In de drie zaken waar het om gaat moet het Uwv binnen zes weken de uitkering corrigeren. Maar ook voor alle andere vergelijkbare gevallen zal deze uitspraak waarschijnlijk gevolgen hebben. De kosten die de betrokkenen hebben gehad voor de juridische procedure moet het Uwv vergoeden.
De op dit vakgebied vermaarde jurist en arts Jim Faas roept op internet Kamerleden op nu in actie te komen. “De Raad doet een verlossende uitspraak (…). Een stevige tik aan de ‘besluitgever’. (…) Misschien iets voor Kamerleden om de minister te vragen of deze uitspraken ook betrekking kunnen hebben op ‘oude’ gevallen?”


Redactie MSnieuws, 23.8.2024.

Bronnen:
https://lnkd.in/e6EJYneF
ECLI:NL:CRVB2024:1525
ECLI:NL:CRVB2024:1524
ECLI:NL:CRVB2024:1523
https://www.arboportaal.nl/

https://threadreaderapp.com/thread/1819780192598114631.html
https://www.linkedin.com/posts/jfaas_centrale-raad-maakt-korte-metten-met-getreuzel-activity-7225455449918111744-G77H/
https://www.jimfaas.nl/