D66 ziet af van halvering eigen risico voor chronisch zieken

21 oktober 2025

In de politieke strijd met het oog op de Kamerverkiezingen van 29 oktober gaat het steeds meer over het zorgstelsel. Bijvoorbeeld over het ‘op slot zetten’ van het basispakket van de zorgverzekering en verhoging of verlaging van het verplicht eigen risico. Begin september kwam D66 met een variant: halvering van het eigen risico voor uitsluitend chronisch zieken – onder wie mensen met MS – omdat die als regel jaarlijks veel of alles van het eigen risico moeten betalen (zie ons nieuwsbericht). Maar D66 ziet daar nu vanaf, zo blijkt uit de financiële doorrekening van het Centraal Planbureau (CPB) van het verkiezingsprogramma van D66.

In het conceptprogramma van D66 stond letterlijk: “Voor mensen die chronisch ziek zijn en mensen met een beperking gaat het eigen risico met meer dan de helft omlaag.” In het enkele weken later vastgestelde definitieve D66-programma was dit iets afgezwakt: “Mensen die een groot deel van hun inkomen aan zorg moeten uitgeven, bijvoorbeeld vanwege een chronische ziekte of een beperking, gaan een veel lager eigen risico betalen.” Maar zo is het niet voorgelegd aan het CPB. Dat meldt in zijn doorrekeningsrapport: “D66 beoogt het verplichte eigen risico te verlagen naar € 220 voor mensen die het eigen risico gedurende een periode van vijf jaar volmaken.”

Omdat het CPB niet kan bepalen wat de financiële consequenties daarvan zijn, is dit punt niet meegenomen in de analyse van het verkiezingsprogramma van D66. Uit medische statistieken blijkt dat ongeveer de helft van alle Nederlanders een chronische aandoening heeft en bijna een kwart van hen twee of meer chronische aandoeningen.

Van de vijf politieke partijen die het hoogst staan in de peilingen zijn eerder op deze site berichten opgenomen over hun programma’s. Daarin stond onder meer dat de PVV het eigen risico wil afschaffen, GroenLinks-PvdA dat wil halveren en D66 het basis eigen risico wil handhaven op € 385. Uit de doorrekening van het CPB blijkt dat VVD, CDA, JA21 en Volt het eigen risico willen verhogen naar € 440. VVD, D66, ChristenUnie,  SGP, Volt en JA21 zijn voor een ‘slot’ op het basispakket.

Redactie MSnieuws

Bronnen: CPB

https://www.cpb.nl/publicatie/keuzes-kaart-2027-2030 (alle maatregelen die partijen hebben aangeleverd zijn terug te vinden in bijlage H13) en